Miesten toppatakkien tukkumyynnissä koko ei ole yksityiskohta – se on suurin yksittäinen katteen pienenemiseen vaikuttava tekijä.Kokosarja, joka ei vastaa ostajajoukkoa, tuottaa kaksi tappiota kerralla: myymättä jääneet äärimmäiset koot, jotka on alennettava, ja aliostettujen peruskokojen varastossa olevat puutteet. Molemmat ovat ehkäistävissä, ja molemmat päätetään ennen kuin yhtäkään takkia leikataan. Tämä opas kattaa miesten toppatakkien irtomyyntiohjelmat ostajien todellisuudessa tarvitsemalla volyymilla: miten miesten paita mitataan ja luokitellaan, miten täytepainon on skaalauduttava kokovalikoiman yli, miten valita varasto-, ODM- ja OEM-irtotavaramallien välillä, miten suunnitellaan kokosuhteet myyntikanavan mukaan ja mitkä mittaustoleranssit ja tarkastusprotokollat ​​suojaavat konttikuormituksen tilausta.

1Miksi koko on suurin kustannustekijä irtotilauksissa

Jokainen irtotavarana myyvien päällysvaatteiden ostaja oppii lopulta saman läksyn: kokoyhdistelmävirheen hinta ei ole myymättä jääneiden takkien hinta, vaan myymättä jääneiden takkien hinta plus myyntikatte, jota ei koskaan tapahtunut, koska vakiokoot loppuivat. 3 000 kappaleen tilauksessa, jossa on väärin painotettu kokokäyrä, yhdistelmä ylittää rutiininomaisesti ohjelman koko bruttovoiton.

Perimmäinen syy on se, että miesten päällysvaatteiden kokoja ei ole standardoitu eri merkkien välillä ostajien olettamalla tavalla. Kahden L-kokoisen vaatteen rinnanympärys voi vaihdella neljästä kuuteen senttimetriä ja hihojen pituus kahdesta kolmeen senttimetriä riippuen siitä, mille väestötiedolle merkin koko perustuu ja kuinka paljon kokoa suunnittelija on määritellyt. Standardointielimet ovat olleet tästä yksiselitteisiä:ISO:n työ vaatteiden kokostandardien parissaon erityisesti suunnattu asiakastyytyväisyyden lisäämiseen ja huonosta istuvuudesta johtuvien palautusten vähentämiseen sekä kaupan esteiden vähentämiseen yhdenmukaistamalla kokomerkintöjä ja terminologiaa maailmanlaajuisesti.

Tukkumarkkinoille ominaiset ongelmat

Vähittäismyyntibrändit voivat kompensoida kokovirheitä laajassa luettelossa. Tukkukauppiaat eivät voi, koska yksi toppatakki-ohjelma edustaa usein suurta osaa kauden päällysvaatevolyymista. Tämä keskittyminen tekee kahdesta asiasta ehdottoman tärkeän: koko on määriteltävä mitoin eikä etiketeissä, ja kokokäyrän on johdettava ostajan omasta myyntihistoriasta eikä toimittajan oletusarvoista.

Ostajan implikaatio:Älä koskaan hyväksy toimittajan vakiokokokäyrää oletuksena. Pyydä kunkin koon todelliset vaatteiden mitat, vertaa niitä parhaiten myyviin olemassa oleviin ohjelmasi tuotteisiin ja laske sitten tilaussuhde uudelleen omista läpimyyntitiedoistasi. Toimittajat yleensä muuttavat suhteita mielellään – mutta vain jos kysyt ennen leikkaussuunnitelman laatimista.

2Miesten lohkomitat ja mihin standardit sopivat

Miesten toppatakki määritellään pienellä joukolla mittoja, jotka yhdessä ratkaisevat, sopiiko vaate aiotulle käyttäjäkunnalle. Hyödyllisin viite näiden johdonmukaiseen määrittelyyn onISO 8559-1, joka määrittelee antropometriset määritelmät vaatteiden kokomerkinnöissä käytettäville vartalon mitoille. Se asettaa maamerkkipisteet, mittausmenetelmät ja taustalla olevan anatomisen perustan rinnan, vyötärön, lantion, pituuden ja hihojen mitoille – mikä tarkoittaa, että siihen viittaava tekninen paketti poistaa suurimman osan tulkintaeroista spesifikaatioidesi ja tehtaan kaavavaraston välillä.

Alla oleva kaavio näyttää miesten toppapaidan mitan kannalta tärkeimmät mittauspisteet ja miten ne liittyvät loft-vartalon ylle sijoiltaan osuvaan vaatteeseen vartalon sijaan.

Miesten toppatakki: Tärkeimmät mittauspisteet Mitat otettu loft-kuvioisesta vaatteesta, ei litteästä kaavasta A. OLKAPÄÄN PUOLI Sauma saumaan, selän poikki B. RINTA (1/2) 2,5 cm kainalon alapuolelta, litteä C. TAKAISIN PITUUS CB-pääntiesauma helmaan D. HIHA Olkapään sauma hihansuuhun E. HEM (1/2) Asettaa siluetin äänenvoimakkuuden Toleranssiviite: rinnanympärys ja helma +/- 1,5 cm, selän pituus +/- 1,5 cm, hihan pituus +/- 1,0 cm, olkapään yli +/- 0,8 cm. Kaikki mittaukset on tehtävä ullakon ylösnousun jälkeen, vähintään 24 tuntia pakkauksen purkamisen ja paineenpoiston jälkeen.

Kaksi näistä ansaitsee erityistä huomiota tukkukaupan yhteydessä. Rinnanympärysmitta määrittää istuvuuden hyväksyttävyyden väestössä, ja se on se kohta, jossa merkkien välinen vaihtelu on suurinta. Hihan pituus määrää, sopiiko takki pidemmille käyttäjille kunkin kokoluokan sisällä, ja se on mitta, jota useimmiten muutetaan, kun tehdas vähentää helppoutta säästääkseen kangasta.

3Kokojoukon kokoaminen: Vaihteluväli, asteikko ja toleranssi

Lisuarvojen määrittäminen on prosessi, jossa peruskuviota skaalataan ylös ja alas kokoalueen luomiseksi. Oikein määrittely on numeerinen, ei esteettinen tehtävä, ja se tulisi määritellä erikseen eikä jättää tehtaan käytäntöjen varaan.

Koko Rintakehä (cm) Vaatteen rinnanympärys 1/2 (cm) Olkapään yli (cm) Selän pituus (cm) Hihan pituus (cm) Täyttömäärän tavoitepaino (g)
S 88–92 56,0 45,5 70,0 62,0 115
M 96–100 59,0 47,5 72,0 63,5 128
L 104–108 62,0 49,5 74,0 65,0 142
XL 112–116 65,0 51,5 76,0 66,5 157
2XL 120–124 68,0 53,5 78,0 68,0 173
3XL 128–132 71,0 55,5 80.0 69,5 190

Yllä olevat kuvat esittävät miesten normaalin mallisen paidan, jonka alle on kohtalaisen helppo pukea fleeceä tai kevyttä neuletta. Paidan säätämiseen liittyy kolme sääntöä.

Arvosanavälien on oltava yhdenmukaiset, mutta eivät yhtenäiset

Taulukossa rinnanympärys on luokiteltu 3 senttimetriä kokoa kohden, mikä on miesten päällysvaatteiden vakioarvo. Pituus on luokiteltu 2 senttimetriä ja hihan pituus 1,5 senttimetriä. Syy eroihin on suhteellisuus: jos hihan pituus luokiteltaisiin samalla tavalla kuin rinnanympärys, takista tulisi suhteeton ääripäissä. Vaadi näkeväsi luokittelijan välitaulukko pelkän valmiin kokotaulukon sijaan – tehdas, joka ei pysty tuottamaan sellaista, skaalaa silmämääräisesti.

Aseta toleranssi ostosopimuksessa

Mittatoleranssi on useimpien irtotavaraerimielisyyksien syy, ja sitä ei läheskään aina mainita, ennen kuin ongelmia ilmenee. Toimiva kaupallinen standardi miesten toppareille on plus tai miinus 1,5 senttimetriä rinnan, helman ja selän pituudessa, plus tai miinus 1,0 senttimetriä hihan pituudessa ja plus tai miinus 0,8 senttimetriä olkapään yli. Kirjoita nämä luvut ostosopimukseen yhdessä näytteenottostandardin kanssa, jota vasten aiot tarkastaa, ja vaadi mittauksia vähintään 24 tunnin toipumisajan jälkeen pakkauksen purkamisen jälkeen.

4Täytteen painon ja lämmön yhdenmukaisuus eri kokoluokissa

Täytteen painon on oltava suhteessa vaatteen pinta-alaan, ja tämä on useimmiten virheellisesti käsitelty spesifikaatio irtotavaraohjelmissa. Tehdas, joka täyttää kaikki koot samalla painolla, tuottaa koon S, joka on lämpimämpi kuin koko 3XL, koska sama määrä täytettä jakautuu huomattavasti pienemmälle alueelle. Asiakkaat huomaavat tämän välittömästi, ja se aiheuttaa valituksia, joita on vaikea diagnosoida tuotesivulta.

Korjaus on yksinkertainen: määritä tavoiteltu täyttöpaino kokoa kohden teknisessä paketissa ja hyväksyttävä vaihteluväli on plus tai miinus 5 prosenttia paneelia kohden. Osiossa 3 oleva taulukko näyttää skaalauskäyrän, joka on noin 11–12 prosenttia kokoaskelmaa kohden, mikä pitää loft-korkeuden ja siten lämpötehon suunnilleen yhdenmukaisena koko valikoimassa. Huomaa, että tämä eroaa täyttövoimasta, joka mittaa täyttölaatua eikä määrää. Molemmat on määritettävä.

Untuva on edelleen tämän sovelluksen vertailumateriaali, ja sen ympäristönäkökulma on nyt hyvin dokumentoitu. Elinkaariarvioinnin tietojen mukaan, jotka on julkaistuKansainvälinen untuva- ja höyhentoimisto, untuvalla on 85–97 prosenttia pienempi ympäristövaikutus kuin polyesterillä kaikissa analysoiduissa vaikutusluokissa ja noin 18 kertaa pienempi ilmastonmuutosvaikutus kuin polyesteritäytteellä. Jos ohjelmassa untuva määritellään erikseen,Vastuullinen untuvastandarditarjoaa alkuperäketjun viitekehyksen, joka tekee hankinnasta vähittäisostajille puolustettavissa olevaa, kieltää elävänä kynimisen ja pakkosyötön ja vaatii kolmannen osapuolen auditointia jokaisessa vaiheessa maatilalta valmiiseen vaatteeseen. Jos ohjelmassa sen sijaan edellytetään kierrätettyä synteettistä täytettä tai kierrätettyä kuorikangasta,Globaali kierrätysstandardiohjaa väitettä ja edellyttää, että kuluttajille suunnatussa merkinnässä on oltava vähintään 50 prosenttia kierrätysmateriaalia.

Hankintahuomautus:Varmista, että täytteen testaus tehdään paneelitasolla, ei valmiille vaatteille. Valmiin takin punnitseminen ei pysty havaitsemaan epätasaista jakautumista etu-, taka- ja hihapaneelien välillä – vikaa, joka itse asiassa aiheuttaa asiakkaiden valituksia kylmistä kohdista.

5Kolme massatuoteohjelmamallia: Varasto, ODM ja OEM

Määräostajat valitsevat yleensä kolmen ohjelmarakenteen välillä, ja oikea valinta riippuu paljon enemmän siitä, kuinka erilaistuneen tuotteen on oltava, kuin pelkästään yksikköhinnasta. Alla oleva kaavio havainnollistaa päätöstä.

Miesten toppatakkien irtomallistomallin valitseminen TUOTTOTILAUKSEN TIIVISTELMÄ VARASTON TUKKUMYYNTI Valmiiksi tehty, tehtaan olemassa oleva muotoilu ja väriyhdistelmät MOQ: Yhteensä 50–200 kpl Läpimenoaika: 7-20 päivää Mukauttaminen: vain tarra Paras: markkinoiden testaamiseen, lyhyen ikkunan täyttäminen ylennys tai täydennys ODM-IRTOPAKKAUS Tehdaslohko, sinun värisi, tikkaus, täyttö, brändäys VÄHIMMÄISMÄÄRÄ: 100–300 väriä kohden Läpimenoaika: 45–70 päivää Mukautettavuus: korkea Paras: omaan merkkiin jakelu, kausiluonteinen ohjelmat, toistuvat tilaukset TÄYSIN OEM-TUOTANTOTAVARA Uusi lohko spesifikaatiostasi, täydellinen materiaalinhallinta VÄHIMMÄISMÄÄRÄ: 500–1 000 kpl Läpimenoaika: 90–150 päivää Mukauttaminen: valmis Paras: patentoitu istuvuus, yritys- tai univormu ohjelmat, tarjouskilpailut Päätössääntö: Valitse varastotuote, kun nopeus ja alhainen sitoutumisaste ovat tärkeitä, ODM, kun brändi-identiteetti on tärkeämpää kuin sopivuuden omaperäisyys, ja OEM, kun sopivuus itsessään on osa tuotetarjontaasi.
Ohjelmamalli Kokonaismäärällinen Näytteenotto Irtotavarana toimitusaika Sopivuusriski Yksikköhintaindeksi
Varastotukkumyynti 50–200 kpl Ei vaadita 7–20 päivää Tunnettu, korjattu Alin
ODM, varastokangas 100–300 väriä kohden 10–15 päivää 30–45 päivää Matala Matala
ODM, räätälöity kangas 300–500 kpl 15–22 päivää 40–55 päivää Matala Kohtalainen
OEM, uusi lohko 500–1 000 kpl 20–35 päivää 50–70 päivää Hallittu Korkeampi
OEM-sertifioidut materiaalit 500–1 000 kpl 28–40 päivää 55–75 päivää Hallittu Korkein

6Kokosuhteen suunnittelu myyntikanavan mukaan

Kokokäyrät eivät ole universaaleja. Oikea suhde riippuu ostajasta, ja väärin valitseminen on kallista molempiin suuntiin. Alla oleva taulukko antaa toimivia lähtökohtia; oikea pitkän aikavälin lähestymistapa on korvata ne omilla läpimyyntitiedoilla ensimmäisen kauden jälkeen.

Kanava S M L XL 2XL 3XL Suunnitteluhuomautus
Muotialan vähittäiskauppa, EU 1 2 3 2 1 0,5 Ohuempi väestökäyrä; L hallitsee
Muotialan vähittäiskauppa, Pohjois-Amerikka 0,5 1.5 2.5 3 2 1 Siirrä yksi koko ylöspäin
Ulkoilmaerikoisuus 1 2 2.5 2 1 0,5 Ytimen koot keskittyneet M-XL-kokoon
Yritys-/univormu 1 2 3 3 2 1 Levein levike; vältä XL:n puuttumista
Verkkokauppa, sekoitettu 1 2 3 2.5 1.5 1 Lisää tuottoprosenttipuskuri M:lle ja L:lle

Kaksi kaavaa kannattaa sisäistää. Ensinnäkin pohjoisamerikkalaiset käyrät ovat suunnilleen yhden koon suurempia kuin eurooppalaiset käyrät samalla fyysisellä väestöllä, joten Yhdysvaltain varastoon toimitettu eurooppalainen kokokäyrä ostaa järjestelmällisesti liian vähän kokoa XL ja sitä suurempia. Toiseksi verkkokauppa vaatii laajempaa vaihtelua kuin kivijalkamyymälät, koska verkko-ostajat tilaavat useita kokoja aikomuksenaan palauttaa osan – ja päällysvaatteiden palautukset määräytyvät pääasiassa istuvuuden perusteella, mikä on juuri ongelma.yhdenmukaistetut vaatekokostandarditon suunniteltu vähentämään.

7Laadunvalvonta irtomitoitusta varten: Toleranssi ja AQL

Konttikuormitettu tilaus tuo mukanaan riskin, jota ei esiinny pienissä erissä: ajautumisen. Ensimmäiset sata kappaletta voivat olla spesifikaation mukaisia ​​ja viimeiset sata kaksi senttimetriä pielessä, koska kaavat leikattiin uudelleen, tilkkutyölinjan otti haltuunsa eri operaattori tai täyttöpaino hiipi eteenpäin. Tämän havaitsemiseksi tarkoitetut toimenpiteet ovat suoraviivaisia, mutta niistä on sovittava etukäteen.

Irtotavarana annostelun tarkistuslista

  • Hyväksytyt kokoiset näytteet – yksi sinetöity vertailunäyte kokoa kohden, jonka molemmat osapuolet säilyttävät mittausstandardina.
  • Mittaus linjassa kolmessa pisteessä – ensimmäisessä pisteessä, puolivälissä noin 30 prosentin kohdalla ja lopussa, joista kussakin mitataan kaikki koot.
  • Paneelitason täyttöpainon tarkistus – etu- ja takapuoli sekä holkki punnitaan erikseen, +/- 5 prosentin tarkkuudella spesifikaatiosta.
  • Parven alta toipumisprotokolla – mittaa vasta vähintään 24 tunnin toipumisajan jälkeen purkamisesta ja paineen alentamisesta.
  • Ilmoitettu AQL-taso – yleensä AQL 2,5 vakaville virheille ja 4,0 vähäisille irtotavarana myytäville vaatteille, vahvistettu ostosopimuksessa.
  • Kolmannen osapuolen testausmahdollisuus – eräkohtainen täyttötestaus ja rajoitettujen aineiden testaus on saatavilla ennen toimitusta, ei sen jälkeen.

Rajoitettujen aineiden osaltaOEKO-TEX STANDARD 100Kuoren, vuoren ja verhoilun testaaminen on nyt useimpien eurooppalaisten ja yhä useamman pohjoisamerikkalaisen vähittäisostajan perusvaatimus. Akkreditoidut laboratoriot, kutenIDFLTarjoamme testausta, tarkastusta ja sertifiointia tekstiili-, täyte- ja valmiiden tuotteiden kategorioissa; tehdas, joka jo tekee yhteistyötä tunnustetun laboratorion kanssa, etenee hyväksymisprosessissa nopeammin ja on paremmin valmistautunut perustelemaan väitteet, jos vähittäisostaja tarkastaa toimitusketjusi.

Sosiaalisen vastuun noudattaminen kulkee rinnakkain.amfori BSCIon laajimmin tunnustettu sosiaalisen vastuun kehys eurooppalaisissa toimitusketjuissa, ja se kattaa työajat, palkat, työterveyden ja -turvallisuuden sekä valitusmekanismit yli 120 hankintamaassa. Tukkumyynnissä vähittäiskauppaverkostoihin varmista, että sertifikaatissa mainitaan tietty tuotantopaikka eikä vain kauppayksikkö, ja tarkista sen voimassaolo tuotantoikkunaasi vasten.

8Hinnoittelu, määrämäärä ja toimitusaika irtotilauksille

Miesten toppatakkien irtomyyntihinta määräytyy neljän muuttujan perusteella laskevassa vaikutusjärjestyksessä: täytteen laatu, kuorikangas, tilausmäärä ja verhoilupaketti. Täyte muodostaa tyypillisesti 30–50 prosenttia untuvatakin yksikköhinnasta; kuorikangas on yleensä toiseksi tärkein.

Missä äänenvoimakkuuden katkokset ovat

Useimmat tehtaat hinnoittelevat hinnoittelunsa erissä, ja merkitykselliset kynnysarvot ovat yleensä 300, 500, 1 000 ja 3 000 kappaletta. 300 kappaleen kynnysarvo on tärkeä, koska se on tyypillisesti se kohta, jossa tehdas voi perustella oman kangaserän ostamisen varastosta ostamisen sijaan. 1 000 kappaleen kynnysarvo on tärkeä, koska se on se kohta, jossa räätälöidyt laitevalumuotit ja painetut pakkaukset tulevat taloudellisiksi. Yli 3 000 kappaleen rajan ylittävät lisäsäästöt tulevat pääasiassa tehokkuuden vähentämisestä ja rahdin yhdistämisestä materiaalikustannusten sijaan.

Kannattaa myös kysyä, lasketaanko erikokoinen ja -värinen tilaus mukaan vähimmäistilausmäärään. Monet toimittajat vaativat vähimmäismäärän väriä kohden tilauksen sijaan, mikä voi hiljaisesti kolminkertaistaa todellisen sitoumuksen. Jos kokokäyräsi on laaja, neuvottele vähimmäismäärästä kokonaistilausmääränä kohtuullisella värikohtaisella pohjamäärällä.

Rahti- ja työvuorosuunnittelu

Puristuspakkaaminen vähentää tyypillisesti untuvatakin toimitusmäärää 40–60 prosenttia, mikä muuttaa olennaisesti merirahdin yksikkökohtaisia ​​​​kustannuksia. Kompromissina on palautumisaika: varaa 24–72 tuntia pakkauksen avaamisen jälkeen ennen valokuvausta tai näyttelytilaesittelyä. Ota tullimaksut huomioon yksikkökustannuksissa aikaisin tullin sijaan – päällysvaatteiden hinnat ovat usein korkeat yksinumeroiset tai matalat kaksinumeroiset luokittelusta ja määränpäästä riippuen, mikä riittää muuttamaan hintapisteen elinkelpoisuutta.

9Pakkaus-, merkintä- ja lähetysmääräysten noudattaminen

Tukkukaupan lähetykset eivät läpäise tulli- ja vähittäiskaupan tavaroiden vastaanottotarkastuksia ennustettavista syistä, ja lähes kaikki syyt liittyvät pikemminkin dokumentaatio- kuin tuoteongelmiin.

Kuitupitoisuutta ja hoitomerkintöjä säännellään. YhdysvalloissaTekstiilikuitutuotteiden tunnistuslakisäätelee pakollista sisällön paljastamista tekstiilituotteiden merkinnöissä, laskutuksessa ja mainonnassa ja tekee harhaanjohtavan tuotemerkinnän laittomaksi – mikä tarkoittaa, että tukkumyyntieritelmässä olevalla täytteen koostumusväitteellä on sama oikeudellinen painoarvo kuin ommellussa etiketissä olevalla väitteellä. EuroopassaEU:n strategia kestäville ja kiertotalouden tekstiileilleottaa käyttöön ekosuunnitteluvaatimuksia, digitaalisen tuotepassin ja tiukempia ympäristöväittämiä koskevia sääntöjä; komissio toteaa, että vain noin yksi prosentti vaatteiden materiaaleista kierrätetään tällä hetkellä uusien vaatteiden valmistukseen, minkä vuoksi perustellut väitteet ovat siirtymässä markkinointiedusta vaatimustenmukaisuusvaatimukseksi.

Kaupallisella puolella eurooppalaiset ostajat arvioivat toimittajia yhä enemmän läpinäkyvyyden ja yritysvastuun perusteella pelkän hinnan sijaan. MarkkinatietoaCBI, Alankomaiden yritysviraston markkinatietopalvelu, tunnistaa kestävyyden, yritysten yhteiskuntavastuun ja läpinäkyvyyden johtaviksi trendeiksi, jotka muokkaavat eurooppalaista vaatetusalan hankintaa, sekä ostaja-toimittajasuhteen kasvavan merkityksen. Toimittaja, joka pystyy tuottamaan dokumentaatiota pyynnöstä, lyhentää ostajan perehdytyssykliä, mikä on todellinen kaupallinen etu tarjouskilpailuprosessissa.

PASSION OUTERWEAR on Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd.:n osasto, jolla on yli 20 vuoden kokemus ulkoiluvaatteiden, työvaatteiden ja lämmitettävien vaatteiden valmistuksesta ja kaupasta. Meillä on miesten toppavaatteiden tukkumyyntiohjelmia BSCI-, SMETA-, GRS- ja OEKO-TEX-sertifioitujen toimitusketjujen kautta. Tarjoamme varasto-, ODM- ja täydellisiä OEM-vaihtoehtoja sekä kokoja S:stä 3XL:ään mittojen, ei tuoteselosteiden, perusteella. Valmistamme myösmittatilaustyönä tehdyt työvaatteetjaräätälöidyt lämmitetyt vaatteet, joten useita tuoteryhmiä yhdistävät jakelijat voivat neuvotella vähimmäistilausmäärästä ja rahtikuluista laajemman volyymipohjan kautta. Lämmitetty valikoimamme – mukaan lukienlämmitetty takkijalämmitetty liivi— jakaa samat miesten blokit, mikä yksinkertaistaa istuvuuden yhdenmukaisuutta ostajille, joilla on sekä vakio- että lämmitettäviä mallistoja.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on miesten toppatakkien tukkumyynnin vähimmäistilausmäärä?
Se riippuu ohjelmamallista. Tehtaan olemassa olevan mallin varastomäärät alkavat tyypillisesti 50–200 kappaleesta kaikissa kokoluokissa. ODM-ohjelmat, joissa käytetään tehdasblokkia omalla väriyhdistelmälläsi, tikkauksellasi ja brändäykselläsi, alkavat yleensä 100–300 kappaleesta väriyhdistelmää kohden tai 300–500 kappaleesta, jos kyseessä on mittatilausvärjätty kangas. Täysi OEM-kehitys omasta spesifikaatiostasi vaatii yleensä 500–1 000 kappaletta, ja sitä ohjaavat pääasiassa tehtaan vähimmäismäärät kankaalle. Jos kokokäyräsi on laaja, kysy, koskeeko vähimmäismäärä tilauskohtaista vai väriyhdistelmäkohtaista – ero voi kolminkertaistaa todellisen sitoumuksesi.
Miten varmistan, että koko vastaa nykyistä myydyintä mallistoani?
Älä vertaile kokomerkintöjä; vertaa mittoja. Lähetä myydyimmän vaatteesi todelliset mitat – rinnanympärys mitattuna litteänä 2,5 senttimetriä kainalon alapuolelta, olkasaumasta saumaan, selän pituus kaulan keskiosan saumasta ja hihan pituus olkasaumasta – ja pyydä tehdasta antamaan hintatarjoukset näiden lukujen perusteella eikä heidän vakiokokotaulukkonsa mukaan. Viittaa mahdollisuuksien mukaan standardoituihin määritelmiin, kuten ISO 8559-1 -standardiin, jotta molemmat puolet käyttävät samoja mittauspisteitä. Luotettavin tapa on ostaa sinetöity kokoerä jokaisesta koosta ennen irtotavaramyyntiin sitoutumista.
Pitäisikö täyttöpainon olla sama kaikissa kokoluokissa?
Ei. Täytteen painon on oltava skaalautuva vaatteen pinta-alan mukaan, muuten koko S on lämpimämpi kuin koko 3XL. Käytännöllinen skaalauskäyrä on noin 11–12 prosenttia enemmän täytteitä kokoaskelmaa kohden, mikä pitää loft-korkeuden ja lämpöominaisuuksien suunnilleen yhdenmukaisina koko valikoimassa. Määritä tavoitetäytteen paino kokoa kohden teknisessä pakkauksessa plus-miinus 5 prosentin toleranssilla paneelia kohden ja varmista, että tehdas tarkistaa täytteen painon paneelikohtaisesti eikä punnitsemalla vain valmiita vaatteita.
Minkä mittatoleranssin minun tulisi hyväksyä irtotilauksessa?
Miesten toppahousujen toimiva kaupallinen standardi on plus tai miinus 1,5 senttimetriä rinnan, helman ja selän pituudessa, plus tai miinus 1,0 senttimetriä hihan pituudessa ja plus tai miinus 0,8 senttimetriä olkapään yli. Näiden lukujen tulisi näkyä ostosopimuksessa yhdessä käytettävän tarkastusstandardin kanssa. On erittäin tärkeää määrittää, että mittaukset otetaan vähintään 24 tunnin mittaisen toipumisajan jälkeen pakkauksesta purkamisen jälkeen – juuri puristetun vaatteen mittaaminen aliarvioi rinnan ja vyötärönympäryksen ja johtaa virheellisiin hylkäyksiin.
Minkä kokosuhteen minun pitäisi tilata ensimmäistä irtotavaraostosta varten?
Aloita kanavasta mieluummin kuin toimittajan oletusarvosta. Eurooppalaiselle muotialan vähittäiskaupalle kohtuullinen aloituskäyrä on S1 M2 L3 XL2 2XL1 3XL0.5. Pohjois-Amerikalle siirrä käyrää suunnilleen yhden koon verran ylöspäin, koska sama fyysinen väestö ostaa suuremman merkkikoon. Yritys- ja univormuohjelmissa on oltava laajin hajautus, jossa painotetaan erityisesti kokoja L ja XL. Verkkokauppa vaatii laajemman hajautumisen kuin kivijalkakaupat, koska verkko-ostajat tilaavat useita kokoja ja aikovat palauttaa osan niistä. Korvaa kaikki nämä omilla läpimyyntitiedoillasi ensimmäisen kauden jälkeen.
Mitä sertifikaatteja toppatakkien tukkumyyjällä tulisi olla?
Vähintäänkin sosiaalisen vastuun sertifikaatit, kuten amfori BSCI tai SMETA, vaaditaan useimpien eurooppalaisten ja monien pohjoisamerikkalaisten vähittäisostajien toimesta ennen toimittajan hyväksymistä. Materiaaliväittämien osalta toimitusketjun tulisi sisältää RDS-sertifikaatin, jos käytät untuvaa, GRS-sertifikaatin, jos väität kierrätysmateriaalin sisältävän, ja OEKO-TEX STANDARD 100 -testauksen kuorelle, vuorelle ja verhoiluille. Varmista, että jokainen sertifikaatti mainitsee todellisen tuotantolaitoksen ja on voimassa koko tuotantojakson ajan, koska kauppayksikölle eikä tehtaalle myönnetyt sertifikaatit ovat yleinen puute, joka tulee esiin vähittäisostajien tarkastuksissa.
Kuinka kauan miesten toppatakkitilauksen tekeminen irtotavarana kestää tilausvahvistuksesta toimitukseen?
Varastotuotteiden tukkumyynti toimitetaan 7–20 päivässä. Varastokankaiden ODM-ohjelmat kestävät noin 45–70 päivää näytteenotto ja irtotavaratuotanto mukaan lukien; mittatilaustyönä värjättyjen kankaiden ODM-ohjelmat kestävät 60–85 päivää. Täysi OEM-kehitys uudesta lohkosta kestää 90–150 päivää kaksi näytekierrosta mukaan lukien, ja sertifioitujen materiaalien ohjelmat ovat kauimmassa päässä, koska sertifioitujen materiaalien eriä ostetaan kiinteitä määriä. Merirahtiin lisätään 30–40 päivää tai lentorahtiin 5–8 päivää, minkä lisäksi varaston palautumisaika kohdevarastossa ennen vähittäismyyntiin asettamista.
Greg Su
Greg Su
Vanhempi tuotepäällikkö | PASSION OUTERWEAR
20 vuoden kokemus urheiluvaatteiden, työvaatteiden ja ulkoiluvaatteiden valmistuksesta ja kaupasta. Sertifioitu BSCI-, SMETA-, GRS- ja OEKO-TEX-toimitusketjun standardien mukaisesti. Ota yhteyttä.LinkedIn.

Suunnitteletko miesten toppatakkien irtotavaratilausta?

PASSION OUTERWEAR toimittaa miesten toppatakkeja alkaen 50 kappaleesta. Kokovalikoimassa on koot S - 3XL mitoituksin, kokokohtaisella painoskaalauksella, paneelikohtaisella täytteen varmenteella ja BSCI-, SMETA-, GRS- ja OEKO-TEX-sertifioiduilla toimitusketjuilla. Lähetä meille kokokäyräsi ja tavoitespesifikaatiosi – vastaamme 24 tunnin kuluessa.

Pyydä irtohintaa ja kokoa Näytä OEM/ODM-ohjelma